NorthIowaToday.com

Founded in 2010

News & Entertainment for Mason City, Clear Lake & the Entire North Iowa Region

College Wrestling: UNI’s Keckeisen, Voelker top podium at Cyclone Open

AMES - UNI wrestling crowned two champions on Saturday afternoon as the Panthers sent 20 wrestlers to the Harold Nichols Cyclone Open at Hilton Coliseum in open competition.

AMES – UNI wrestling crowned two champions on Saturday afternoon as the Panthers sent 20 wrestlers to the Harold Nichols Cyclone Open at Hilton Coliseum in open competition.

Dajun Johnson claimed victory as an unattached wrestler in the eight-man 157-pound bracket, while Parker Keckeisen took first place at 184 pounds. Wyatt Voelker picked up his second open title at 197 pounds against a seven-man field.

Four Panthers also finished as runners-up in their respective weight classes, including Cory Land (133 pounds), Connor Thorpe (141 pounds), Ryder Downey (149 pounds) and Evan Yant (157 pounds).

UNI compiled 10 victories on the day by major decision, and four by technical falls. The Panthers also recorded eight falls, including two each by Cory Land (133 pounds) and Cael Rahnavardi (149 pounds). Land’s two falls came in quick fashion in his first two matches in just 41 and 32 seconds.

UP NEXT
UNI returns to the mat next Friday and Saturday at the Cliff Keen Las Vegas Invite in Nevada. Fans can follow all the action online through FloWrestling.

UNI RESULTS

125 Pounds | Trever Anderson (1-2) | 3rd Place

L – Luke Lilledahl (Unattached), 4-2

W – Ryan Meek (Unattached), 0:43 Fall

L – Caleb Fuessley (Iowa State), 5-3

133 Pounds | Cory Land (2-1) | 2nd Place

W – Brock Bobzien (Wisconsin Regional Training Center), 0:32 Fall

W – Beau Klingensmith (UNI), 0:41 Fall

L – Ramazan Attasauov (Iowa State), 9-5

133 Pounds | Julian Farber (4-1) | 3rd Place

W – Evan Frost (Iowa State), 13-2 MD

W – Nicholar Rivera (Wisconsin), 15-8

L – Ramazan Attasauov (Iowa State), 8-3

W – Evan Frost (Iowa State), 20-5 TF

W – Garrett Funk (UNI), 6-5

133 Pounds | Garrett Funk (3-2) | 4th Place

W – Thomas Edwards (Iowa State Wrestling Club), 20-5 TF

L – Ramazan Attasauov (Iowa State), 6:32 Fall

W – Jace Rhodes (Iowa), 6-1

W – Beau Klingensmith (UNI), 1:37 Fall

L – Julian Farber (UNI), 6-5

133 Pounds | Beau Klingensmith (1-3) | 6th Place

W – Dylan Coy (Wisconsin), 4-3

L – Cory Land (UNI), 0:41 Fall

L – Garrett Funk (UNI), 1:37 Fall

L – Evan Frost (Iowa State), 3:43 Inj.

141 Pounds | Connor Thorpe (2-1) | 2nd Place

W – Drew Woodley (Iowa State), 8-4

W – Jack Severin (Wisconsin), 11-10

L – Jacob Frost (Iowa State), 7-4

149 Pounds | Ryder Downey (2-1) | 2nd Place

W – Joel Jesuroga (Iowa), 5-3

W – Cael Rahnavardi (UNI), 4-2 SV

L – Cameron Robinson (Iowa State), 8-4

149 Pounds | Adam Allard (3-2) | 4th Place

W – Colton Cahill (Unattached), 16-0 TF

L – Cameron Robinson (Iowa State), 7-3

W – Gable Fox (UNI), 16-1 TF

W – Cael Rahnavardi (UNI), 9-0 MD

L – Joel Jesuroga (Iowa), 3-2

149 Pounds | Cael Rahnavardi (2-2) | 5th Place

W – Walter Franck (Iowa State Wrestling Club), 1:40 Fall

L – Ryder Downey (UNI), 4-2 SV

L – Adam Allard (UNI), 9-0 MD

W – Aidan Medora (Wisconsin), 4:08 Fall

149 Pounds | Gable Fox (2-2)

W – James Edwards (Iowa State Wrestling Club), 3:41 Fall

L – Aidan Medora (Wisconsin), 7-4

W – Cody Goebel (Wisconsin), 8-3

L – Adam Allard (UNI), 16-1 TF

157 Pounds | Dajun Johnson (3-0) | 1st Place

W – Andrew Huddleston (Iowa State), 7-5

W – Aiden Riggins (Iowa), 5-2

W – Evan Yant (UNI), 3-2

157 Pounds | Evan Yant (2-1) | 2nd Place

W – Drew Scharenbrock (Wisconsin), 9-2

W – Wade Mitchell (UNI), 6-0

L – Dajun Johnson (UNI), 3-2

157 Pounds | Wade Mitchell (1-3) | 6th Place

W – Nate Bobendrier (Iowa State Wrestling Club), 6:02 Fall

L – Evan Yant (UNI), 6-0

L – Andrew Huddleston (Iowa State), 7-3

L – Drew Scharenbrock (Wisconsin), 11-2 MD

165 Pounds | Cayd Lara (3-1) | 3rd Place

W – Kevin Meicher (Wisconsin), 5-1

L – Carter Schmidt (Iowa State), 11-5

W – Caden Schmidt (Iowa State), 15-4 MD

W – Grant Stotts (Iowa State), 6-3

174 Pounds | Jared Simma (2-2) | 5th Place

L – Manny Rojas (Iowa State), 7-4

W – Graham Calhoun (Wisconsin), 12-4 MD

L – Josh Otto (Wisconsin), 6-4

W – Carson Babcock (UNI), 4-2

174 Pounds | Carson Babcock (1-3) | 6th Place

L – Julien Broderson (Iowa State), 1-0

W – Caleb Helgeson (Iowa State), 3-1 SV

L – Manny Rojas (Iowa State), 10-4

L – Jared Simma (UNI), 4-2

184 Pounds | Parker Keckeisen (2-0) | 1st Place

W – Roman Rogotzke (Unattached-South Dakota State), 20-4 TF

W – Roman Rogotzke (Unattached-South Dakota State), 15-3 MD

197 Pounds | Wyatt Voelker (3-0) | 1st Place

W – Mikey Talshahar (Wisconsin), 5-0

W – Adam Ahrendsen (UNI), 12-2 MD

W – Kolby Franklin (Iowa), 3-1

197 Pounds | Kalob Runyon (3-1) | 3rd Place

W – Rowan Udell (Iowa State), 6-1

L – Kolby Franklin (Iowa), 7-3

W – Mikey Takshahar (Wisconsin), 12-2 MD

W – Adam Ahrendsen (UNI), 11-3 MD

197 Pounds | Adam Ahrendsen (2-2) | 4th Place

W – Chase McCleish (Jackrabbit Wrestling Club), 6-1

L – Wyatt Voelker (UNI), 12-2 MD

W – Rowan Udell (Iowa State), 8-5

L – Kalob Runyon (UNI), 11-3 MD

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Even more news:

Watercooler

Need help with your website?
Call your local professional,
Breakthrough Web Design:
515-897-1144
or go to
BreakthroughWebDesign.com

Copyright 2022 – Internet Marketing Pros. of Iowa, Inc.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x