kjpilcher, The Gazette, Cedar Rapids, Iowa
LUTTRELL POOL (Pool A)
First round
Iowa City West 84, Vinton-Shellsburg 0
Union 46, Crestwood 32
Mason City 59, Louisa-Muscatine 18
New Hampton 60, East Buchanan 24
Semifinals
Iowa City West 52, Union 18
Mason City 36, New Hampton 27
Consolation
Crestwood 64, Vinton-Shellsburg 15
Louisa-Muscatine 48, East Buchanan 33
Championship
Iowa City West 36, Mason City 26
Third place
New Hampton 39, Union 33
Fifth place
Crestwood 54, Louisa-Muscatine 24
Seventh place
East Buchanan 44, Vinton-Shellsburg 29
CARTER-TATE POOL (Pool B)
First round
West Des Moines Valley 84, Waterloo East 0
Charles City 48, Hudson 21
Don Bosco 50, Cedar Falls 19
Linn-Mar 60, Marshalltown 12
Semifinals
West Des Moines Valley 37, Charles City 26
Linn-Mar 54, Don Bosco 15
Consolations
Hudson 58, Waterloo East 23
Cedar Falls 43, Marshalltown 29
Championship
West Des Moines Valley 31, Linn-Mar 24
Third place
Don Bosco 41, Charles City 29
Fifth place
Cedar Falls 41, Hudson 27
Seventh place
Marshalltown 51, Waterloo East 21
KNIPP-MILLER POOL (Pool C)
First round
Waverly-Shell Rock 74, Waterloo Columbus 6
Indianola 48, Western Dubuque 24
Nashua-Plainfield 59, Adel ADM 15
Denver-Tripoli 42, Iowa City High 40
Semifinals
Waverly-Shell Rock vs. Indianola, 6 p.m.
Nashua-Plainfield vs. Denver-Tripoli, 6 p.m.
Consolations
Waterloo Columbus vs. Western Dubuque, 6 p.m.
ADM vs. City High, 6 p.m.
Championship
Waverly-Shell Rock/Indianola winner vs. Nashua-Plainfield/Denver-Tripoli winner, 8 p.m.
Third place
Waverly-Shell Rock/Indianola loser vs. Nashua-Plainfield/Denver-Tripoli loser, 8 p.m.
Fifth place
Waterloo Columbus/Western Dubuque winner vs. ADM/City High winner, 8 p.m.
Seventh place
Waterloo Columbus/Western Dubuque loser vs. ADM/City High loser, 8 p.m.
HUFF-VAN ARSDALE POOL (Pool D)
First round
C.R. Prairie 55, Waukon 90
North Scott 45, Independence 25
Osage 54, Waterloo West 14
West Delaware 69, OA-BCIG 12
Semifinals
C.R. Prairie vs. North Scott, 6 p.m.
Osage vs. West Delaware, 6 p.m.
Consolations
Waukon vs. Independence, 6 p.m.
Waterloo West vs. OA-BCIG, 6 p.m.
Championship
C.R. Prairie/North Scott winner vs. Osage/West Delaware winner, 8 p.m.
Third place
C.R. Prairie/North Scott loser vs. Osage/West Delaware loser, 8 p.m.
Fifth place
Waukon/Independence winner vs. Waterloo West/OA-BCIG winner, 8 p.m.
Seventh place
Waukon/Independence loser vs. Waterloo West/OA-BCIG loser, 8 p.m.
Full match-by-match results can be found at the Battle of Waterloo site.