NorthIowaToday.com

Founded in 2010

News & Entertainment for Mason City, Clear Lake & the Entire North Iowa Region

2012 VOLLEYBALL ALL C.I.C.

2012 VOLLEYBALL ALL C.I.C.

FIRST TEAM

 

NAME                                     GRADE                       SCHOOL

*Jaali Winters                      10                               Ankeny

*Kyla Inderski                      11                               Urbandale

Taylor Joens                         11                               Johnston

Maddie Nevenhoven            12                               Waukee

Elise Brown                         12                               Dowling Catholic

Megan Ballenger                  10                               Ankeny

Bailee Jackson                     11                               Ames

Eisha Oden                            12                               Marshalltown

Mariah Rayhons                  11                               Southeast Polk

 

*Unanimous Selection

2012 VOLLEYBALL ALL C.I.C.

SECOND TEAM

 

NAME                                     GRADE                       SCHOOL

Emilee Erichsen                  11                               Urbandale

Gabby Borlabi                      12                               WDM Valley

Jessi Henter                          11                               Dowling Catholic

Anne Buscher                      12                               Dowling Catholic

Claire Wandrey                   11                               Ankeny

Katie Roberts                       12                               Ankeny

Allye Bodholdt                     11                               Ames

Victoria Bricker                  12                               Southeast Polk

Amanda Bennett                  12                               Mason City


2012 ALL NORTH DIVISION

FIRST TEAM

 

NAME                                     GRADE                       SCHOOL

*Bailee Jackson                    11                               Ames

*Lexi Astor                           11                               Fort Dodge

*Eisha Oden                          12                               Marshalltown

*Lauren Mazour                  12                               Marshalltown

*Amanda Bennett                12                               Mason City

Allye Bodholdt                     11                               Ames

 

*Unanimous Selection

 

2012 ALL NORTH DIVISION

SECOND TEAM

 

NAME                                     GRADE                       SCHOOL

Bridget McFarland              12                               Ames

Tiana Mericle                       11                               Fort Dodge

Miranda Smith                     12                               Marshalltown

Morgan Bellile                     12                               Marshalltown

Aubury Coleman                 10                               Mason City

Heather Hines                      12                               Mason City

 

2012 ALL NORTH DIVISION

HONORABLE MENTION

 

NAME                                     GRADE                       SCHOOL

Paige Carney                         12                               Ames

Claire Rogers                       12                               Ames

Emilee Brammer                9                                  Ames

Ashley Altman                     11                               Fort Dodge

Maddie Egli                           11                               Fort Dodge

Madi Bellile                          12                               Marshalltown

Leiah Paustian                     9                                  Marshalltown

Megan Maroo                       12                               Mason City

Alexis Harbaugh                  12                               Mason City

April Harrington                 12                               Mason City

 

                                                Division                     Overall

Marshalltown                      3-0                              22-16

Ames                                      2-1                              22-15

Mason City                            1-2                              12-20

Fort Dodge                            0-3                              8-26

2012 ALL EAST DIVISION

FIRST TEAM

 

NAME                                     GRADE                       SCHOOL

*Jaali Winters                      10                               Ankeny

*Megan Ballenger                10                               Ankeny

*Katie Roberts                     12                               Ankeny

*Maddie Nevenhoven          12                               Waukee

*Mariah Rayhons                 11                               SEP

Claire Wandrey                   11                               Ankeny

 

*Unanimous Selection

 

 

2012 ALL EAST DIVISION

SECOND TEAM

 

NAME                                     GRADE                       SCHOOL

Jenny Roberts                      12                               Ankeny

Kayla Aronow                      11                               Ankeny

Victoria Bricker                  12                               SEP

Morgan Potts                        11                               Waukee

Katie Roling                          12                               Waukee

Liz Slaughter                                    12                               Waukee

 

 

2012 ALL EAST DIVISION

HONORABLE MENTION

 

NAME                                     GRADE                       SCHOOL

Megan Bianchi                     12                               SEP

Keslie Sickels                       11                               SEP

Baylee Stoll                           11                               SEP

Sam Sixta                               9                                  SEP

Emily Kamm                                    12                               Waukee

Carly Nicodemus                 12                               Waukee

 

 

                                                Division                     Overall

Ankeny                                  2-0                              27-6

Waukee                                 1-1                              14-20

SEP                                         0-2                              22-10

 

 

2012 ALL WEST DIVISION

FIRST TEAM

 

NAME                                     GRADE                       SCHOOL

*Elise Brown                                    12                               Dowling

*Kyla Inderski                      11                               Urbandale

*Taylor Joens                       11                               Johnston

Emilee Erichsen                  11                               Urbandale

Gabbi Borlabi                      12                               Valley

Jessi Henter                          11                               Dowling

 

*Unanimous Selection

 

2012 ALL WEST DIVISION

SECOND TEAM

 

NAME                                     GRADE                       SCHOOL

Mary Jess Heddinger          12                               Dowling

Anne Buscher                      12                               Dowling

Abby Hallman                      11                               Johnston

Keely Larkin                         10                               Johnston

Celie Kohls                           11                               Urbandale

Peyton Kellner                     11                               Valley

 

2012 ALL WEST DIVISION

HONORABLE MENTION

 

NAME                                     GRADE                       SCHOOL

Melissa DeRocher               12                               Dowling

Jackie Schmitz                     12                               Dowling

Madeline Miller                   11                               Johnston

Hayley Dotseth                     10                               Johnston

Emily Hanson                      11                               Johnston

Mallary Erbes                      10                               Urbandale

Brooke DeCarlo                   12                               Urbandale    

Mackenzie Brees                 10                               Urbandale

Megan Cox                             11                               Valley

Colette Hussey                     12                               Valley

Natalie Colosimo                 12                               Valley

 

                                                Division                     Overall

Dowling                                 2-1                              31-10

Valley                                     2-1                              23-14

Urbandale                             1-2                              29-8

Johnston                                1-2                              24-8

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Even more news:

Need help with your website?
Call your local professional,
Breakthrough Web Design:
515-897-1144
or go to
BreakthroughWebDesign.com

Copyright 2022 – Internet Marketing Pros. of Iowa, Inc.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x