Breakthrough Web Design - 641-201-1459 - Build Your Online Presence
News & Entertainment for Mason City, Clear Lake & the North Iowa Region
• Founded 2010

NIACC announces list of 2019 Honors Graduates


This news story was published on May 7, 2019.
Advertise on NIT Subscribe to NIT

NIACC

MASON CITY – NIACC has announced their 2019 Honors Graduates:

HALL OF FAME CANDIDATES
(Graduates earning all A’s at NIACC)
Sarah K. Betz, Mason City
Mikyla Z. Marquard, Hampton
Alexandra D. Trager, Belmond
Daniel M. Wilbur, St. Ansgar

PHI THETA KAPPA GRADUATES
(Graduates inducted into the Alpha Psi Beta Chapter of this international honor society for two year colleges)
Awais Abid, Birmingham, United Kingdom
Ashley E. Alert, Mason City
Parker B. Allen, Hampton
Joellen A. Andrade, Clear Lake
Edna S. Angle, Copley, Ohio
Jarel J. Arbegast, Sheffield
Raegan A. Arbegast, Sheffield
Hailee S. Ausenhus, Hanlontown
Sydney C. Baker, Mason City
Krista J. Barnish, Mason City
Sierra N. Berding, Mason City
Sarah K. Betz, Mason City
Melanie D. Bistline, Grafton
Matthew P. Bormann, Mason City
Cody F. Bruns, Hanlontown
Bradley A. Burns, Mason City
Daniel C. Chapman, Belmond
Addyson R. Clark, Allison
Emma J. Cox, Belmond
Candie J. Cueva, Garner
Jocelyn D. Dahle, Lake Mills
Lindsey M. DeBower, Carpenter
Megan C. Dempsey, Mason City
Grant T. Dieken, Clear Lake
Sarah E. Dodd, Mason City
Julian Echeverri Spaggiari, Bogota, Columbia
Allyson C. Effle, Charles City
Colton J. Fink, Nora Springs
Seth Alan C. Foster, Mason City
Joshua G. Francis, Mason City
Hayley Jo L. Fransen, Mason City
Bethany A. Gentz, Northwood
Pedro H. Giordani, Canoas, Brazil
Julian A. B. Giustiniano, Perth, Australia
Brylee S. Halfpop, Goodell
Nathan J. Hanna, Mason City
Ciara A. Hansen, Hampton
Makayla J. Hauser, Greene
Takahiro Higuchi, Tokyo, Japan
Lukas R. Hillegas, Charles City
Brooke M. Hoeppner, Northwood
Sydney L. Hudspeth, Britt
Kirrilly A. Hughes, Telegraph Point, Australia
Maria Ishii, Kamogawa, Japan
Lakin N. Joerger, Readlyn
Gage M. Johnson, Mason City
Brittany-Ann K. Kirschbaum, Lake Mills
Hannah M. Kozisek, Garner
Alyssa E. Laxson, Augusta, Wisconsin
Nicholas D. Lemmon, Britt
Senai M. Lewerke, Mason City
Mikyla Z. Marquard, Hampton
Madelyn P. Mason, Belmond
Jordan K. McKeag, Charles City
Alexis K. Meek, Stacyville
Annmari L. Milbrandt, Osage
McKenzie A. Mohl, Osage
Hanna R. Mullenbach, Osage
Hunter S. Noordhoek, Osage
Cecilia G. Novotney, Rockwell
Sae Oikawa, Saitama, Japan
Michael R. Orlowski, Hanlontown
Owen L. Orr, Clear Lake
Corrigan M. Ouverson, Clear Lake
Emily M. Overy, Manly
Katie J. Peterson, Dumont
Kyle J. Pike, Thornlands, Australia
Emily M. Rice, Lake Mills
Benjamin R. Roisen, Forest City
Kala L. Rose, Greene, IA
Caitlin J. Serle, Colac, Australia
Kaci L. Sherwood, Milo
Eileen J. Solis, Hampton
Alyssa A. Tegtmeyer, Britt
Denise S. Thompson, Wadena
Kayla M. Till, Mason City
Alexandra D. Trager, Belmond
Katie R. Van Cleve, Hanlontown
Marissa L. Westfall, Fertile
Abigail S. Wheatcraft, Clear Lake
Trey L. Wiegmann, Mason City
Daniel M. Wilbur, St. Ansgar
Isaac C. Wink, Charles City
Ellen M. Witt, Osage
William R. Witt, Albuquerque, New Mexico
Mary Claire K. Wunderlich, Mason City
Rachel L. Wyborny, Nora Springs
Sarah Z. Yacoub, Mason City

OUTSTANDING ATHLETES/SCHOLARS
Julian Echeverri Spaggiari, Bogota, Columbia
Cecilia G. Novotney, Rockwell

2019 AMBASSADOR SCHOLARSHIP RECIPIENTS

Ann Schinnow Mason Memorial Scholarship
Julian A. B. Giustiniano, Perth, Australia

Bergland & Cram Scholarship
Addyson R. Clark, Allison

Carstensen Family Scholarship
Hannah E. Wagner, Nora Springs

Earl Ashland Scholarship
Bradley A. Burns, Mason City

Frank Schmitz Memorial Scholarship
Hailee S. Ausenhus, Hanlontown

Joel Picker Social Science Scholarship
Lauryn K. Eggert, Decorah

Robert H. and Mary Isensee Scholarship
Matthew P. Bormann, Mason City
Tiffany L. Hanson, Mason City
Jonathan R. Herandez, Kanawha
Annmari L. Milbrandt, Osage

Leave a Reply

Your email address will not be published.

 characters available