Breakthrough Web Design - 515-897-1144 - Web sites for businesses
News & Entertainment for Mason City, Clear Lake & the Entire North Iowa Region

Founded October 1, 2010


State Duals schedule and final scores (Through all semifinals)


This news story was published on February 16, 2012.
Advertise on NIT Subscribe to NIT

K.J. Pilcher, CR Gazette –

IHSAA STATE DUALS TOURNAMENT

At Wells Fargo Arena (Des Moines)

Wednesday

CLASS 1A

Quarterfinals

#8 West Branch 40, #1 Clarion-Goldfield 24

#5 Underwood 41, #4 Alburnett 27

#2 Don Bosco 60, #7 Martensdale-St. Mary’s 21

#3 Nashua-Plainfield 49, #6 Woodbury Central 23

Consolation

#1 Clarion-Goldfield 45, #4 Alburnett 24

#6 Woodbury Central 66, #7 Martensdale-St. Mary’s 18

Semifinals

#5 Underwood 46, #8 West Branch 23

1 p.m. – #8 West Branch (21-2) vs. #5 Underwood (31-0)

#3 Nashua-Plainfield 45, #2 Don Bosco 14

1 p.m. – #2 Don Bosco (23-6) vs. #3 Nashua-Plainfield (21-4)

Championship

7 p.m. – #5 Underwood (32-0) vs. #3 Nashua-Plainfield (22-4)

Third-place

7 p.m. – #8 West Branch (21-3) vs. #2 Don Bosco (23-7)

Fifth-place

5 p.m. – #6 Woodbury Central (22-4) vs. #1 Clarion-Goldfield (18-2)

Seventh-place

5 p.m. – #7 Martensdale-St. Mary’s (23-7) vs. #5 Alburnett (20-4)

CLASS 2A

Quarterfinals

#1 Davenport Assumption 45, #8 Webster City 21

#4 Creston/O-M 45, #5 Charles City 30

#2 West Delaware 53, #7 Spirit Lake Park 20

#6 Atlantic 39, #3 Denver-Tripoli 33

Consolation

#8 Webster City 50, #5 Charles City 13

#7 Spirit Lake Park 49, #3 Denver-Tripoli 30

Semifinals

#1 Davenport Assumption 36, #4 Creston-OM 32

#2 West Delaware 46, #6 Atlantic 10

Championship

7 p.m. – #1 Davenport Assumption (30-1) vs. #2 West Delaware (22-4)

Third-place

7 p.m. – #4 Creston-OM (16-1) vs. #6 Atlantic (20-2)

Fifth-place

5 p.m. – #8 Webster City (19-5) vs. #7 Spirit Lake Park (17-7)

Seventh-place

5 p.m. – #3 Denver-Tripoli (17-5) vs. Charles City (16-9)

CLASS 3A

Quarterfinals

#8 Waverly-Shell Rock 56, #1 Southeast Polk 18

#4 West Des Moines Valley 57, #5 Linn-Mar 12

#2 Bettendorf 57, #7 Ankeny 21

#3 Iowa City West 40, #6 C.R. Prairie 29

Semifinals

#4 West Des Moines Valley 58, #8 Waverly-Shell Rock 15

#2 Bettendorf 55, #3 Iowa City West 22

Consolation

#5 Linn-Mar 45, #1 Southeast Polk 28

#7 Ankeny 44, #6 C.R. Prairie 28

Championship

7 p.m. – #4 West Des Moines Valley (26-1) vs. #2 Bettendorf (14-1)

Third-place

7 p.m. – #8 Waverly-Shell Rock (24-5) vs. #3 Iowa City West (34-4)

Fifth-place

5 p.m. – #5 Linn-Mar (28-7) vs. #7 Ankeny (26-3)

Seventh-place

5 p.m. – #1 Southeast Polk (23-2) vs. #6 C.R. Prairie (28-8)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

 characters available